Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, ale niewielu z nich pamięta o tym
cyt. Antoine de Saint Exupery – Mały Książę
Współczesny świat stawia wiele wyzwań zarówno przed dziećmi, jak i przed rodzicami. Wychowanie dziecka, szczególnie dziecka niepełnosprawnego jest dużym wyzwaniem.
Warto wspólnie ze specjalistą wypracować odpowiedni styl życia rodziny oraz sposoby radzenia sobie z trudnościami i przeciwnościami losu. Najtrudniejsze są początki, gdy trzeba zmienić dotychczasowe nawyki, oddziaływania, przyzwyczajenia aby móc wspólnie stworzyć dziecku ciepłą, rodzinną atmosferę. Atmosferę, która w połączeniu z odpowiednią strukturą, będzie pomagać odpowiednio odnaleźć się i funkcjonować dziecku w nowej rzeczywistości.
Spotkania ze specjalistą mają na celu stworzenie odpowiednio dopasowanej do potrzeb
i deficytów dziecka struktury z uwzględnieniem potrzeb i możliwości jego rodziców i najbliższych. W trakcie spotkań rodzice nabywają odpowiednie narzędzia i umiejętności niezbędne do radzenia sobie w trudnych sytuacjach a także pomocy dziecku w rozwiązywaniu jego problemów i trosk.
W mojej pracy z dzieckiem stosuje podejście skoncentrowane na rodzinie,
(Dziecko-Rodzic-Terapeuta), które uważam, iż jest najlepszą formą wsparcia.

Konsultacje obejmują:
Uświadamianie rodzicom zmian, jakie zachodzą w całym systemie rodzinnym, gdy pojawia się diagnoza autyzmu, zespołu Aspergera lub innej niepełnosprawności
u dziecka.
Wspólne opracowanie optymalnej struktury niezbędnej do funkcjonowania dziecka
w środowisku domowym oraz przedszkolno – szkolnym z uwzględnieniem rodziców oraz najbliższych.
Wyposażenie rodziców w niezbędne narzędzia i umiejętności do radzenia sobie podczas sytuacji trudnych dla dziecka, takich jak zachowania trudne oraz nieakceptowalne społecznie.
Opracowanie funkcjonalnych sposobów, aby pomóc dziecku radzić sobie z własnymi emocjami podczas różnych sytuacji społecznych.
Tworzenie indywidualnych Programów Terapeutycznych w oparciu o narzędzie badawcze VB MAPP, służące do oceny umiejętności uczenia się oraz umiejętności językowych i społecznych.
Przygotowanie dla rodziców odpowiednich materiałów edukacyjno – terapeutycznych niezbędnych do pracy z dzieckiem w środowisku domowym.
Wsparcie rodziców w kontaktach z przedszkolem, szkołą oraz innymi jednostkami edukacyjnymi, do których dziecko uczęszcza w celu ujednolicenia oddziaływań terapeutycznych.
Pisanie opinii specjalistycznych na potrzeby orzecznictwa.
Konsultacje odbywają się również online za pomocą platform :
- Zoom,
- Skype,
- WhatsApp.
Czas konsultacji online 60 min. Konsultacja obejmuje również materiały w formacie pdf do pracy z dzieckiem
w środowisku domowym oraz stały kontakt telefoniczny
z terapeutą obejmujący wsparcie rodzica w trudnych sytuacjach.